تفاوت کوچینگ و مشاوره چیست؟

کوچینگ مهارت راهنمایی افراد برای پیدا کردن راهشون هست. این مهارت کاملا با مشاوره فرق داره. توی این درس از درسنامه آموزش کوچینگ تفاوت مشاوره و کوچینگ رو با هم ببرسی می‌کنیم.

تفاوت کوچینگ و مشاوره چیست؟

کوچینگ مهارت راهنمایی افراد برای پیدا کردن راهشون هست. این مهارت کاملا با مشاوره فرق داره. توی این درس از درسنامه آموزش کوچینگ تفاوت مشاوره و کوچینگ رو با هم ببرسی می‌کنیم.
تفاوت کوچینگ و مشاوره

این روزا که همه با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنن، خیلیا میرن پیش روانشناس و مشاوره می‌گیرن. ولی یه موضوع جدید هم مطرحه که اسمش کوچینگ هست. این دوتا با هم ارتباط دارن ولی در عین حال خیلی هم متفاوت هستن. من تو این مقاله تفاوت مشاوره و کوچینگ رو می‌گم و مشخص می‌کنم که کوچینگ و مشاوره چه فرقی با هم دارن و هرکدوم چطور به ما توی رسیدن به موفقیت کمک می‌‍کنن.

 

کوچینگ چیست و کوچ کیست؟

کوچ (coach) به کسی گفته میشه که یاد گرفته چطور بهمون کمک کنه که توی کارمون پیشرفت کنیم، بیشتر یاد بگیریم و راه‌هایی رو ببینیم که ما رو سریع‌تر به هدف می‌رسونه. کوچ‌ها بهمون نمی‌گن چیکار کنیم، فقط کمکمون می‌کنن بفهمیم چیکار باید بکنیم که موفق بشیم.

 

مشاور کیست؟

مشاور کسیه که با حرف زدن و گوش دادن، یک فضای آروم و امن می‌سازه و بهتمون کمک می‌کنه بفهمیم که ما کی هستیم و تو زندگی چی می‌خوایم. مشاور کمک می‌کنه مشکلاتمون رو بشناسیم و اونها رو حل کنیم. مشاور شخصیه که همیشه پشت بیمارشه و ازش حمایت می‌کنه.

 

شباهت مشاوره و کوچینگ

کوچینگ و مشاوره هر دو می‌خوان بهمون کمک کنن که زندگی بهتری داشته باشیم و موفق بشیم. هر دو اینا فضایی رو برای ما می‌سازن که اعتماد و حمایتشون رو حس کنیم و هر دو بهمون می‌گن که مشکلات از کجا نشات می‌گیره.

 

این کمک‌ها باعث می‌شن که بتونیم با شرایط کنار بیایم و راه حل ها رو پیدا کنیم. توی کار، زندگی و ارتباطاتمون رو به جلو بریم. هر دو بهتمون کمک می‌کنن که باورهای درست رو تشخیص بدیم و دیدگاهمون رو عوض کنیم.

 

تفاوت کوچینگ و مشاوره

کوچینگ رو مربی‌ها انجام می‌دن و مشاوره رو روانشناسان و مشاورها. هر کدوم روش و شخصیت خودشون رو دارن. ولی بطور کلی، کوچینگ روی اینکه باید چیکار کنیم تمرکز میکنه و مشاوره روی اینکه چه حسی داریم و چطور با احساساتمون کنار بیایم.

 

کوچینگ روی توانایی‌ها و مهارت‌های ما تمرکز داره؛ ولی مشاور بهمون کمک می‌کنه با خودمون کنار بیایم و روی زندگیمون تمرکز کنیم. کوچ‌ها یاد گرفتن که چطور به مشتری کمک کنن که تو زندگی پیشرفت کنه؛ ولی مشاوران یاد گرفتن که چطور به رشد انسانی، علاقه جنسی، خانواده و سلامت روان کمک کنن. این یکی از مهم‌ترین موارد فرق مشاوره و کوچینگه.

 

آموزش کوچ و مشاور

آموزش کوچینگ معمولا چند تا آخر هفته طول می‌کشه. یه کوچ باید خیلی تمرین کنه تا بتونه دیگران رو هدایت کنه. مشاوره آموزش بیشتری می‌خواد. برای مثال تو انگلستان مشاوران باید حداقل 450 ساعت تو سه سال یا بیشتر درباره احساسات و تفکر انسانی یاد بگیرن و بعد مثل یه کارآموز کار کنن (البته تو ایران این‌جوری نیست)؛ ولی کوچ چنین چیزی رو نداره.

 

رابطه کوچ و مشاور با فرد یادگیرنده چیه؟

مشاور به فرد (مراجع) کمک می‌کنه از همه جهت زندگیش رو بهتر بشناسه و واضح‌تر ببینه. تو این راه، مشاور سعی می‌کنه راهنمایی‌ها و توصیه‌های لازم رو به فرد بده. مشاور همه جوره کنار مراجعه که مشکلش رو حل کنه و زندگی بهتری داشته باشه.

 

اما تو کوچینگ، رابطه مربی با فرد یادگیرنده، بیشتر مثل یه همکاری خلاقه. در واقع کوچ، یه آدمه که کنار فرد قرار می‌گیره و بهش کمک می‌کنه چالش‌ها رو بشناسه. اما این خودِ فرده که مسئولیت اصلی کار رو داره.

کوچ همزمان که به فرد کمک می‌کنه این چالش‌ها رو با موفقیت پشت سر بذاره، تو رسیدن به اهداف هم ازش حمایت می‌کنه.

 

تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر افکار و احساسات

کوچ به ما کمک می‌کنه که چطور فکر کنیم و خودمون رو بشناسیم. این کار خیلی سخته. کوچ یا مربی، ما رو تشویق می‌کنه که از وضعیت فعلی بگذریم و از توانایی‌های خودمون استفاده کنیم. ولی مشاور به ما کمک می‌کنه، به احساسات عمیقمون پی ببریم. مشاور همه تلاشش اینه که ما رو درک کنه و کمک کنه تا آروم بشیم.

 

فرق کوچینگ و مشاوره از نظر هدف

کوچ‌ها به ما کمک می‌کنن که ببینیم که الان کجاییم و بعد بریم سمت هدفمون. مشاور فضایی رو برامون می‌سازه که بفهمیم که تو زندگیمون چه وضعی داریم و چرا نمی‌تونیم از این بحران در بیایم.

 

چطور مشاور خوبی پیدا کنیم؟

این به خودمون بستگی داره که چی می‌خوایم و چه مشکلاتی داریم. اگر مشاور فقط مشکلمون رو حل کنه و به سوالامون جواب درستی نده، این غلطه، مشاور باید بهمون کمک کنه که خودمون جواب رو پیدا کنیم.

 

مشاور کوچینگ

امروزه یه سری مشاوران کوچینگ هم هستن که به اسم کوچینگ روانی شناخته میشن. اینا می‌تونن بهمون کمک کنن که اهدافمون رو مشخص کنیم، موانع رو بشناسیم، دیدگاهمون رو عوض کنیم و باورهای اصلیمون رو تغییر بدیم.

 

کلام آخر

تو این مقاله با تفاوت کوچینگ و مشاوره آشنا شدیم. در کل یادتون باشه هر دو اینا به ما کمک می‌کنن که زندگی بهتری داشته باشیم و موفق بشیم. ولی هر کدوم روش و هدف خودشون رو دارن. کوچینگ روی اینکه باید چیکار کنیم تمرکز داره و مشاوره روی اینکه چه حسی داریم. کوچینگ روی توانایی‌ها و مهارت‌هامون تمرکز داره و مشاوره روی زندگیمون. باید شما تصمیم بگیرید که به یه مشاور نیاز دارید یا یه کوچ. می‌خواید به دیگران مشاوره بدید یا کوچینگشون کنید.