فواید کوچینگ برای زندگی شخصی و کاری

فواید کوچ برای زندگی شخصی و کاری خیلی زیاده. اما مهمه که بدونید از مربی و کوچ چه توقعی داشته باشید. اگه خودتون هم می‌خواید مربی بشید باید بدونید چرا این کار رو می‌کنید و قراره چه سودی به دیگران برسونید.

فواید کوچینگ برای زندگی شخصی و کاری

فواید کوچ برای زندگی شخصی و کاری خیلی زیاده. اما مهمه که بدونید از مربی و کوچ چه توقعی داشته باشید. اگه خودتون هم می‌خواید مربی بشید باید بدونید چرا این کار رو می‌کنید و قراره چه سودی به دیگران برسونید.
فواید کوچ

در ادامه درسنامه آموزش کوچینگ می‌رسیم به فواید کوچ در زندگی شخضی و کاری. محصولات و خدمات زیادی ادعا می‌کنن که زندگیمون رو تغییر می‌دن، اما شاید خدمات کوچ (coach) تنها چیزی باشه که واقعاً این کار رو انجام می‌ده. مزایا و فواید کوچ اینقدر زیادن که نمی‌شه تو یک مقاله به همه‌شون اشاره کرد. آنچه که تو ادامه می‌گم، فقط چند مورد از کمک‌های کوچ تو زندگی شخصی و شغلی شماست.

 

کوچینگ؛ یک رابطه‌ی دوطرفه و قدرتمند

کوچینگ تأثیر مثبت و عمیقی بر اعتماد به ‌نفس، سلامتی و عملکرد کاری شما داره. مثلاً وقتی یک مدیر وارد فرایند کوچینگ مدیران می‌شه و کمک‌های کوچ رو دریافت می‌کنه، کارکنانش هم از راهنمایی، قابلیت‌های رهبری و فرهنگ جدیدی که مدیر به شرکت آورده، بهره‌مند می‌شن.

 

کوچینگ یک رابطه‌ی بسیار شخصی و فردیه. رابطه شما با مربی مثل هیچ رابطه‌ی شخصی یا حرفه‌ای دیگه‌ای نیست.

 

3 مزیت کوچینگ شخصی

 

1. خودآگاهی

تحقیقات نشون می‌دن اولین و مهم‌ترین مزیت کوچ فردی برای اغلب مردم، خودآگاهی یا درون‌نگری (Introspection) هست. این مهارت برای پیشرفت شخصی و شغلی شما بسیار ضروریه. بعد از رسیدن به این قابلیت، شما می‌تونید آنچه که می‌خواید و آنچه برای رسیدن به خواسته‌هاتون در اختیار دارید رو بهتر ببینید.

 

2. انعطاف ‌پذیری

پس از بهبود خودآگاهی، شما تحمل بیشتری در برابر استرس‌های شخصی و شغلی خواهید داشت. وقتی میزان تحمل و انعطاف‌پذیری ما بیشتر شه، بهتر می‌تونیم با شرایط متغیر یا نامطلوب زندگی سازگار بشیم. این قابلیت، احتمال فرسودگی شغلی رو تا حدود زیادی کمتر می‌کنه و میزان رضایت ما از زندگی و شغلمون رو بهبود می‌بخشه.

 

3. همکاری

اگه تو تیمی کار کنید که همگی متعهد به توسعه شخصی باشن، بهتر می‌تونید انگیزه‌ها و تعهدات اعضای گروه رو درک کنید. وقتی تعارضات و اختلافات به درستی مدیریت شن، افراد در تصمیم‌ گیری‌های خود اعتماد به ‌نفس بیشتری خواهند داشت.

 

5 مورد از فواید کوچ توی سازمان‌ها

 

1. توانمندسازی افراد

کوچینگ سازمانی اعضای هر تیم رو تأیید، حمایت و توانمند می‌کنه. در این صورت افراد می‌تونن با نگرانی‌های مربوط به پیشرفت شغلی خود به درستی برخورد کنن. کوچ سازمانی می‌تونه فضای امنی برای شروع گفتگوهای دشوار فراهم کنه.

 

2. بهبود میزان مشارکت

بسیاری از کارمندان حس می‌کنن باید بخشی از زندگی یا هویت خودشون رو توی محل کار پنهان کنن. این عقیده، بر احساس تعلق و تعامل افراد تأثیر منفی شدیدی داره. با این حال، اگه افراد تشویق ‌شن که تمام خود رو به محل کار بیارن، میزان مشارکت بیشتر شده و کارکنان با رضایت و خلاقیت بیشتری به انجام وظایفشون میپردازن.

 

3. بهبود عملکرد فردی

حتی متعهدترین مدیران هم زمان محدودی برای مربیگری کارکنان دارن. بیشتر مدیران به دلیل دغدغه‌های زیادی که دارن، فقط به کارهای فوق‌ العاده عالی و یا فوق‌ العاده ضعیف کارکنان توجه دارن.

 

یکی از فواید کوچ سازمانی اینه که تمام جنبه‌های عملکردی افراد رو در نظر می‌گیره و 7 روز هفته رو به راهنمایی کارکنان می‌پردازه.

 

4. یادگیری تا سطوح عمیق‌تر

ما انسان‌ها وقتی شخصاً وارد یک فرایند یادگیری شیم، بهتر یاد می‌گیریم. شاید به همین دلیله که کلاس‌های عمومی با 40 نفر متقاضی این‌قدر خواب‌آورن. حین کار با مربی جذابیت و عمق فرایند یادگیری بیشتر می‌شه.

 

در ضمن، تحقیقات نشون می‌دن کارکنان بعد از ورود به فرایند کوچینگ، تمایل بیشتری به پیاده‌سازی مفاهیم تو زندگی واقعی پیدا می‌کنن.

 

5. تعهد بالای کارکنان

وقتی شرکت‌ها نسبت به حال خوب کارکنان تعهد بیشتری نشون بدن، کارکنان هم تمایل پیدا می‌کنن به همون شکل پاسخ بدن. اینجاست که یک مدیر، در کنار کمک‌های کوچ می‌تونه سطح رضایت شغلی، مشارکت و انگیزه کارکنان رو بهبود ببخشه.

 

کلام آخر

اگه می‌خواید مسیر توسعه شخصی رو یک ‌شبه طی کنید، باید برید سراغ کوچینگ! در ضمن، اگه احساس می‌کنید یه جای کار تو شرکت شما می‌لنگه، باز هم باید برید سراغ کوچینگ! تو این مقاله سعی کردم فواید کوچ تو زندگی شخصی و سازمانی رو بررسی کنم. کوچینگ (coaching) ابزاری باورنکردنی و قدرتمنده که علاوه بر توسعه مهارت‌های شخصی، به ایجاد یک محیط کار سازنده‌ و جذاب‌ کمک شایانی می‌کنه.