بهترین کتاب‌های کوچینگ و منتورینگ که باید بخوانید

خوندن بهترین کتاب‌های کوچینگ و منتورینگ یکی از بهترین راه‌های آموزش کوچینگه. اگه وقت شرکت توی کلاس‌های آموزشی رو ندارید، کتاب‌های این مقاله رو حتما بذارید توی اولویتتون و بخونید.

بهترین کتاب‌های کوچینگ و منتورینگ که باید بخوانید

خوندن بهترین کتاب‌های کوچینگ و منتورینگ یکی از بهترین راه‌های آموزش کوچینگه. اگه وقت شرکت توی کلاس‌های آموزشی رو ندارید، کتاب‌های این مقاله رو حتما بذارید توی اولویتتون و بخونید.
بهترین کتاب کوچینگ فردی

یه عنوان یک کوچ یا مدیر حرفه‌ای باید بتونید کارمندها یا افرادی که قصد هدایت اونها رو دارید رو مدیریت کنید. مسئولیت این کار کمی سنگین هست و نیاز به مطالعه داره. قطعا هیچ کسی زاتاٌ مربی یا معلم نیست. نکاتی که کوچ‌ها توی جلسات کوچینگ بیان میکنن یا از تجربه شخصی اونهاست یا مطالعه منابع مختلف. اگه شما هم به مطالعه کتاب کوچینگ و منتورینگ نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مقاله همراه من باشید. می‌تونید بهترین کتاب کوچینگ مورد نظرتون رو توی این فهرست انتخاب کنید.

 

بهترین کتاب های کوچینگ و منتورینگ

 

1. کتاب با وجود ترس انجامش بده! اثر روث سوکاپ

این کتاب با عنوان فرعی یافتن شجاعت لازم برای رویارویی با ترس‌ها، غلبه بر ناملایمات و خلق زندگی مورد علاقه‌مان روی این نکته تاکید داره که بعضی وقت‌ها بیرون اومدن از حاشیۀ امن‌ بهترین استراتژی برای پیدا کردن راه‌حل‌های معنادار هست. توصیه‌های سوکاپ کاملا عملی هستن و به ما کمک می‌کنه نسخه بهتری از خودمون باشیم.

 

2. کمک به دیگری؛ اثر ریچارد بویاتزیس

این کتاب میگه هدف اصلی کوچ اینکه که پتانسیل کامل آدم ها رو کشف بکنه و باعث پیشرفتشون بشه. این کتاب کوچینگ و منتورینگ مثال‌های خوبی برای هدایت آدم‌ها داره تا تغییرات معناداری توی زندگی فردی و حرفه‌ای شون ایجاد بکنن. به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های کوچینگ تمرین‌های خوبی هم برای موعظه کردن داره.

 

3. یادگیری رهبری؛ اثر ران ویلیامز

این کتاب که توسط انتشارات هورمزد ترجمه و منتشر شده، یکی از بهترین گزینه‌های یادگیری کوچینگ و منتورینگ هست که برای شروع کار باید بخونید. نکاتی که ویلیامز توی این کتاب آورده خیلی عجیب و غریب و غیرمنطقی به نظر می‌رسه اما فوق العاده الهام بخشه.

 

4. تاثیر کوچینگ؛ اثر بیل اکستروم

این کتاب درباره اقداماتی هست که رهبران بزرگ برای افزایش فروش، بهبود عملکرد و رشد سازمان خودشون انجام میدن. کتاب تاثیر کوچینگ نتیجه تحقیقات نویسنده‌های اون توی سازمان‌های مختلف هست که ارزش یکبار خوندن رو داره.

 

5. منتورها؛ اثر راسل برند

این کتاب که یکی از بهترین کتاب‌های منتورینگ هست بهمون میگه چطور کمک کنیم و چطور کمک بگیریم؟ راسل برند توی این کتاب تاکید داره که صداقت تنها راه موفقیت شماست. برند درباره افراد تاثیرگذار توی زندگیش حرف زده و تاثیری که انرژی مثبت دیگران روی موفقیت افراد داره رو نشون داده.

 

6. افکارتان را تقویت کنید؛ اثر اسکات آلن

یه کتاب عالی که روی کنترل نگرانی و اضطراب، خلق یک نگرش مثبت و تسلط بر ذهنیت‌ها کار میکنه و نشون میده که چطور افکارتون رو توی مسیرهای سالم و سازنده هدایت کنید. این کتاب راهکارهایی رو به شما ارائه میده که به عنوان رهبر تیم باید بتونید ایده‌های جدید تیم رو کنترل و مدیریت کنین.

 

7. روح یک تیم؛ اثر تونی دانگی

تونی دانگی مربی سابق فوتبال، اصول رهبری و کوچینگ تیم تا رسیدن به موفقیت رو توی قالب یه داستان تعریف میکنه. به عنوان یه کتاب بیزینس کوچینگ عالی، دانگی روی مفاهیمی مثل ایثار، مالکیت، وحدت و کار روی هدف بزرگتر، خیلی مانور میده.

 

کلام آخر

کتاب‌های‌ کوچینگ آثار مستندی هستن که به شما یاد میدن چطور الهام بخش دیگران باشید. البته نکاتی که توی این 7 کتاب بهتون معرفی کردم روی توسعه فردی هم تاکید دارن. ممکنه هدف شما کوچینگ فردی یا سازمانی باشه، به هر حال همه این کتاب‌ها نکات خوبی رو به شما آموزش میدن. اما قبل از اینکه کتابی رو انتخاب کنین، کاربرد مورد نظرتون رو مشخص کنین و بعد کتابی که به کارتون میاد رو تهیه کنین.