چرا باید کوچینگ توسعه فردی داشته باشیم؟

هر فردی توی دنیای بیزینس نیاز به یه راهنما و کوچ داره. یکی از راه‌هایی که باعث میشه همیشه روی روال رشد باشید، داشتن کوچینگ فردی هست. یه کوج یا مربی که بتونه توی توسعه فردی به شما کمک بکنه. حالا دقیقا کوچ چه کمکی به ما میکنه؟

چرا باید کوچینگ توسعه فردی داشته باشیم؟

هر فردی توی دنیای بیزینس نیاز به یه راهنما و کوچ داره. یکی از راه‌هایی که باعث میشه همیشه روی روال رشد باشید، داشتن کوچینگ فردی هست. یه کوج یا مربی که بتونه توی توسعه فردی به شما کمک بکنه. حالا دقیقا کوچ چه کمکی به ما میکنه؟
کوچینگ توسعه فردی

یکی از راه‌های موثر توسعه فردی که آدما تو جاهای مختلف دنیا ازش برای رشد شخصی استفاده می‌کنن، کوچینگ شخصی یا کوچینگ توسعه فردی است. مزایای کوچینگ فردی می‌تونه تأثیر مثبتی رو زندگی شخصی و کاری شما داشته باشه. اگه به درستی با این فرایند آشنا باشید و از یه مربی یا کوچ قوی استفاده کنید، کوچینگ شخصی برای بالا بردن اعتماد به نفس، بهتر شدن عملکرد کاری و بهتر شدن مهارت‌های ارتباطی واقعاً عالی کار می‌کنه. اینجا قراره 7 تا از مزایای کوچینگ فردی رو بررسی کنیم و ببینیم این فرایند چجوری می‌تونه تو مسیر رشد شخصی به ما کمک کنه.

 

مزایای کوچینگ توسعه فردی چیست؟

 

1. قدم گذاشتن در مسیر هدف

کوچینگ فردی این فرصت رو به آدما می‌ده که اهداف شخصی یا شغلی خودشون رو تو یه شیوه‌ی واقع ‌بینانه تعریف کنن. با کمک یه کوچ حرفه‌ای، هرکسی می‌تونه اهدافی رو بشناسه که واقعاً اون رو خوشحال می‌کنه و بعد برای رسیدن به اونا تلاش کنه.

 

2. افزایش سطح تعامل فردی

یکی از چیزایی که تو کوچینگ توسعه فردی خیلی مهمه، فیدبک دادن (یا همون بازخورد) کوچ به مشتریاشه. این نظرات منحصر به فرد و البته تشویق‌های زیادی که آدم دریافت می‌کنه، باعث می‌شه نقاط ضعف و قوتش رو تو تعامل با بقیه بشناسه.

 

3. به دست آوردن جایی برای حرف زدن

همه‌ی ما عزت نفس و غرور خودمون رو داریم. بنابراین وجود یه مکان امن برای تشویق و رشد فردی خیلی مهم و ضروریه. وجود چنین فضایی، امکان راحتی بیشتر و یادگیری عمیق‌تر رو فراهم می‌کنه.

 

4. یادگیری اصولی و صحیح

هدف از آموزش کوچینگ توسعه فردی، فقط بهتر شدن مهارت‌های یه آدم توی خانواده یا محل کار نیست. این فرایند قراره مهارت «یادگیری» رو به سطوح عمیق‌تری ببره. تو این مرحله از درک و شناخت، می‌تونیم خود واقعی‌مون رو بهتر بشناسیم و بخش‌هایی از شخصیتمون که موجب ناراضیتی‌مون می‌شه، اصلاح کنیم.

 

5. کشف نقاط کور زندگی

همه‌ی ما تو زندگی درونی و بیرونی خودمون نقاط کوری داریم که عمداً یا شاید سهواً سراغشون نمی‌ریم و تصمیمی هم برای اصلاح اونها نداریم. اگرچه ممکنه از کنار این نقاط کور رد شیم و اونا رو نبینیم، اما روان‌شناسا معتقدن که این ضعف‌های درونی و بیرونی نیاز به اصلاح دارن.

 

6. به دست آوردن یک پشتیبان

تحقیقات نشون میدن همین که آدم بدونه کسی برای کمک کردن به او وجود داره، باعث آرامش و قوت قلبش می‌شه. این موضوع خصوصاً تو راه رسیدن به هدف، که پر از مخاطرات و موانعه، بیشتر بروز می‌کنه. حضور یه پشتیبان بخش مهمی از فرایند پیشرفته.

 

7. افزایش انگیزه و اعتماد به نفس

وقتی آدم بدونه که یه کوچ موفق کنارشه که می‌تونه روی او حساب کنه، اعتماد به نفسش بالا می‌ره و انگیزه‌ش برای تلاش بیشتر جهت رسیدن به هدف‌هاش بیشتر می‌شه. تو کوچینگ شخصی، آدم با کسب خودآگاهی و رفع نقاط کور، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنه.

 

کلام آخر

شخصی که وارد فرایند کوچینگ فردی میشه، آماده‌س توانایی‌ها و قابلیت‌هاش رو به اجرا بذاره. تو این فرایند یاد می‌گیره دو خصلت خودآگاهی و پذیرش برای بهتر شدن مهارت‌هاش ضروری هستن. بنابراین برای بالا بردن اعتماد به نفس و رشد فردی باید به یه آدم کنجکاو تبدیل شه که همیشه آماده‌س تا یاد بگیره و پیشرفت کنه. فقط تو این صورته که می‌تونه شاهد بهتر شدن زندگی فردی و اجتماعی خودش باشه.