قرارداد فروش پورسانی را چطور بنویسیم؟ [+ نمونه قرارداد]

کارمندهای بخش فروش هم مثل هر بخش دیگه‌ای باید قرارداد همکاری داشته باشن. اما قرارداد فروش پورسانتی شامل چه مواردی میشه؟ آیا قانونی برای این نوع قرارداد هست؟ توی این مقاله درباره همین موضوع توضیح دادم!

قرارداد فروش پورسانی را چطور بنویسیم؟ [+ نمونه قرارداد]

کارمندهای بخش فروش هم مثل هر بخش دیگه‌ای باید قرارداد همکاری داشته باشن. اما قرارداد فروش پورسانتی شامل چه مواردی میشه؟ آیا قانونی برای این نوع قرارداد هست؟ توی این مقاله درباره همین موضوع توضیح دادم!
قرارداد فروش پورسانتی

اگه قرار باشه یک کسب و کار فعالیت هاش رو توسعه بده باید با بعضی از افراد قرار داد پورسانتی ببنده. این نوع قرار داد به فروشنده‌ها انگیزه‌ی فروش بیشتر میده. اما این قرارداد فروش پورسانتی چیه و شامل چه موادی میشه؟

 

قرارداد فروش پورسانتی یا درصدی نیاز اصلی تو هر شرکته. مقالات زیادی درباره بهترین قرادادهای پورسانتی و پورسانت فروش نوشته شده. ولی هیچکدوم سوالات متداولی که در این باره پیش میاید رو جواب ندادن. قرارداد پورسانت به فروشنده انگیزه می‌ده بیشتر بفروشه و شرکت بیشتر سود کنه. امروز هر چی لازمه که درباره قرارداد فروش پورسانتی بدونین رو آوردم و یک نمونه رو در آخر بررسی کردم.

 

منظور از قرارداد فروش پورسانتی چیست؟

اگر به صورت خلاصه بگم تو قرارداد فروش پورسانتی کارفرما وظیفه داره علاوه بر حقوق ثابت، درصدی از درآمد رو به فروشنده بده. به این درصد مشخص پورسانت یا کمیسیون می‌گن. این قراردادها انگیزه زیادی به فروشنده می‌دن، چون تا بیشتر بفروشه حقوقش بیشتر می‌شه.

 

نمونه قرارداد فروش پورسانتی درصدی برای چه مواردی کاربرد دارد؟

تو چند سال گذشته این نوع قرارداد خیلی پرطرفدار شده و بیشتر افراد علاقه دارن که ازش استفاده کنن. تو هر شرکتی که قرار باشه کار پورسانتی تحت حمایت باشه و کارفرما به تعهداتش عمل کنه، نمونه قرارداد فروش پورسانتی کاربرد داره. به صورت کلی قرارداد پورسانت فروش تو هر شرکتی که محصولات می‌فروشه و می‌تونه به تعهداتش عمل کنه کاربرد داره.

 

دریافتی فروشنده در قرارداد فروش درصدی چقدر است؟

این بستگی به نوع شرکت و فروش فرد داره. تو بعضی از شرکت‌ها 80% حقوق ثابت و 20 درصد پورسانت داده می‌شه. بعضی اوقات این نسبت به 60-40 هم می‌شه. بعضی از شرکت‌ها پورسانت چند لایه رو اجرا می‌کنن. مثلا اگر بین 10 تا 15 تومن در ماه بفروشی 20 درصد پورسانت می‌ده و اگر این مبلیغ به 15 تا 20 میلیون برسه بهتون 30% پورسانت می‌ده.

 

چه مواردی باید در نمونه قرارداد فروش پورسانتی آورده شود؟

 • نام طرفین (نام کارفرما و فروشنده / نام مدیر و داوطلب)
 • تاریخ استخدام و انعقاد قرارداد پورسانتی فروش
 • مدت قرارداد فروش درصدی
 • میزان حقوق و نحوه محاسبه حقوق، پورسانت و مزایا
 • نحوه پرداخت حقوق و شرایط پرداختی
 • قوانین و شرایط مربوط به ساعات کار فروشنده
 • محدوده اختیارات فروشنده
 • شرح وظایف فروشنده
 • محل انجام کار و اگر لازمه، ذکر اینکه فروشنده باید تو مکان‌های مختلفی کار کنه
 • تعریف شرایط محرمانگی و عدم افشای اطلاعات
 • بیمه
 • فسخ و شرایط حق فسخ
 • تمدید قرارداد قوانین شرکت
 • تسویه‌حساب

 

قرارداد فروش درصدی چطور تمدید می‌شود؟

وقتی زمان قراردادی به پایان برسه در صورت توافق و تفاهم طرفین تمدید می‌شه. اگر مدت قرارداد تموم شده؛ ولی هنور کار کارفرما تموم نشده احتمالا مشکلاتی (دبه کردن و تقاضای مبلغ زیاد فروشنده) ایجاد شه. پس بهتره قبل از تموم شدن زمان قرارداد اون رو تمدید کنین.

 

آیا امکان فسخ قرارداد فروش پورسانتی وجود دارد؟

از اونجایی که این قرارداد قانونیه با فوت، از کارافتادگی، استعفا و غیره فسخ می‌شه. البته این روزها هر دو طرف برای خودشون حق فسخ می‌ذارن. با توجه به این اگر فرد مقابل قرارداد رو فسخ کنه باید مبلغی رو پرداخت کنه.

 

قالب نمونه قرارداد فروش پورسانتی

نمونه قرارداد فروش پورسانتی فرم سوئیفت (FormSwift)

این قرارداد، در ____________ ، بین ________و_______ منعقد شده، که در آدرس ____________ قرار دارد (اینجا به «کارفرما» یا «شرکـت» اشاره دارد)، و ______________ ساکن ____________  (اینجا به «کارمند» مربوط می‌شود)، شرایط استخدام فرد مذکور توسط ____________ مطرح می‌شود.

 

با توجه به تعهدات متقابل و سایر نکات باارزش و مهم، که بدینوسیله کفایت و وصول آن تایید می‌شود، طرفین به صورت زیر با هم توافق می‌کنند… .

 

کلام آخر

قرارداد فروش پورسانتی هم دقیقا مثل همه قرادادها نوشته میشه و باید زیر نظر وزارت کار باشه. همه مواردی که اینجا اسم بردم، جز استانداردهایی هست که باید توی قرارداد فروش باشه. فقط باید نسبت مشخصی از سود فروش محصولات به عنوان پاداش یا پورسانت به فروشنده تخصیص داده بشه.