نکات انگیزشی فروش که هر مدیر فروشی باید بداند

به عنوان یه مدیر باید علاوه بر موفقیت بیزینس، به فکر ایجاد انگیزه فروش توی اعضای تیم‌تون باشید. پول عامل مهمیه اما مهم‌تر از پول، عوامل دیگه‌ای هم هستن که توی این مقاله خیلی کوتاه و مختصر با هم بررسی می‌کنیم.

نکات انگیزشی فروش که هر مدیر فروشی باید بداند

به عنوان یه مدیر باید علاوه بر موفقیت بیزینس، به فکر ایجاد انگیزه فروش توی اعضای تیم‌تون باشید. پول عامل مهمیه اما مهم‌تر از پول، عوامل دیگه‌ای هم هستن که توی این مقاله خیلی کوتاه و مختصر با هم بررسی می‌کنیم.
نکات انگیزشی فروش

تجربه ثابت کرده که انگیزه باعث افزایش بازدهی می‌شه. آدم وقتی که انگیزه داره هر کاری رو بهتر انجام می‌ده. من شخصا روزایی که دلم خوشه و انگیزه دارم، کار بیشتری می‌کنم. فکر کنم همه این حرف رو قبول دارن؛ ولی چیزی که مهمه اینه چجوری به تیم و کارمندامون تو بیزنس انگیزه بدیم؟ نمیشه که هر هفته چند روز رو بهشون مرخصی بدین یا حقوقشون رو خیلی زیاد کنین، اینجوری همش ضرره و انگیزه نداشته باشن بهتره.

 

بریم ببینیم چی باعث انگیزه تیم فروش میشه؟

 

عوامل ایجاد انگیزه در تیم فروش

آدم‌ها با هم فرق دارن و هر شخصی چیزی رو دوست داره؛ ولی 4 چیز وجود داره که باعث ایجاد انگیزه تو هر کسی می‌شه.

 

● پول

هدف خیلی از افراد از کار کردن، پوله. برای همینه افرادی که پورسانتی کار می‌کنن همیشه انگیز دارن. (پورسانت فروش هم برای تیم فروش اهمیت زیادی داره)

 

● پیشرفت شغلی

وقتی که از فروشندگان برتر تقدیر میشه و جا برای رشدشون باشه، اونها انگیزه بیشتری برای کار کردن، می‌گیرن.

 

● تقدیر و تشکر

این که اسمتون تو تقدیرنامه باشه، خیلی حس خوبی می‌ده. من شخصا الانم تقدیرنامه‌های مدرسه و دانشگاه رو نگه داشتم. نکته انگیزشی اینه که به کارمندان‌تون تقدیرنامه و پاداش نقدی بدین تا انگیزه بگیرن.

 

هدف

همیشه تو فروش، پول حرف اول رو نمیزنه. وقتی که فروشنده‌تون حس کنه که بخشی از یه تیم بزرگه، براتون مهمه و نقشی تو رسیدن به هدف داره، انگیز می‌گیره.

 

روش‌های انگیزه دادن به تیم فروش

تو این چند سالی که تو بیزنس‌ها کار کردم، چندین روش برای دادن انگیزه به فروشنده‌ها رو امتحان کردم که بهترین‌هاشون رو تو ادامه متن نوشتم. این مواردی که در ادامه اومده بهترین روش‌های انگیزه دادن به تیم فروش هستن.

 

1. تقدیر و تشکر عمومی

قدردانی کردن انگیز افراد رو افزایش می‌ده به خصوص اگر این قدردانی تو فضای عمومی باشه.

 

قدردانی کردن، انگیزه افراد را بالا میبره. بسیاری از متخصصان منابع انسانی، قدردانی رو به عنوان سنگ بنای هر سازمانی برای افزایش انگیزه در کار معرفی می‌کنن. ولی تیم فروش چجوری بدونه بهشون اهمیت می‌دین؟

  • کارهای کوچک رو هم جشن بگیرین
  • خوش آمدگویی خاص داشته باشین
  • به کارمنداتون جایزه بدین

 

2. از بین بردن مرز بین رئیس و کارمند

افراد وقتی که باهاشون دوستانه برخورد بشه، انگیزه بیشتری دارن تا اینکه مثل رئیس فقط بهشون دستور بدین.

 

3. استقلال

برای انگیزه دادن به تیم فروش‌تون بهشون آزادی و استقلال بدین. ممکنه شخصی با روش کاری‌تون سازگار نباشه، اجازه بدید یکبار روش خودش رو امتحان کنه. اگه همراستا با ارزش های کاری و اخلاقی شما بود خب همون رو ادامه میده. وگرنه برمیگردین به روش خودتون. این کار به کارمندا انگیزه بیشتری میده تا با تمام توانشون برای شما کار کن.

 

4. شفافیت و صداقت

وقتی که چیزی رو از کارمنداتون پنهون کنین، حس بدی پیدا می‌کنن. ولی اگه همه چی رو رک و با صداقت بهشون بگین، انگیزه پیدا می‌کنن.

 

5. شادی تو محیط کار

خیلی گفتم و باز هم می‌گم، شاد بودن باعث با انگیزه شدن می‌شه. اگه محیط کاری سالم میخواید باید مدیریت ارتباط با کامندها رو هم بلد باشید.

 

کلام آخر

برای اینکه بازدهی و عملکرد کارمنداتون بهتر بشه، لازمه کارمندان‌تون انگیزه داشته باشن.قطعا محیط کار شاد، انرژی خوبی توی کارمندها ایجاد میکنه. کارهای کوچیکی مثل جشن گرفتن موفقیت هر کدوم از اعضای تیم، خوش آمدگویی خاص، برخورد دوستانه، همه و همه باعث میشه کارمندها احساس با ارزش بودن کنن و وقت بیشتری برای موفقیت کل کسب و کار بذارن.