رازهای موفقیت فروش؛ 5 نکته از حرفه‌ای های فروش

برای موفقیت در فروش کافیه چندتا نکته رو در نظر داشته باشید. این نکات همون رازهای موفقیت فروش افراد حرفه‌ایه که همه جا درباره‌اش صحبت می‌کنن. بیایید ببینیم این رازها چیا هستن؟

رازهای موفقیت فروش؛ 5 نکته از حرفه‌ای های فروش

برای موفقیت در فروش کافیه چندتا نکته رو در نظر داشته باشید. این نکات همون رازهای موفقیت فروش افراد حرفه‌ایه که همه جا درباره‌اش صحبت می‌کنن. بیایید ببینیم این رازها چیا هستن؟
رازهای موفقیت فروش

راز موفقیت فروش چیه؟ قطعا هیچ کسی ذاتا فروشنده نیست و به مرور تبدیل به یک فروشنده موفق تبدیل میشه. چرا بحث رو با این جمله شروع کردیم؟ شاید وقتی به میزان فروش فروشنده‌های موفق دقت می‌کنیم و رفتار اونها رو زیر نظر بگیریم اینطور به نظر برسه که موفقیت در فروش ریشه در ژنتیک افراد داره. ولی همه‌ی فروشندگان موفق زمان زیادی رو صرف بالا بردن مهارت‌شون کردن تا به این فرد الان تبدیل بشن. به زبونی دیگه فروشنده موفق بودن اکتسابیه و ژنتیک تاثیر خاصی روش نداره. وقتی کسی استعداد فروشندگی رو داشته باشه زودتر یاد می‌گیره، تنها اختلاف‌شون اینه.

 

اجازه بدید با یه مثال بحث رو ادامه بدیم. اگر به فوتبال علاقه مند باشین می‌دونین الان بهترین بازیکن‌های فوتبال مسی و کریستیانو رونالدو هستن. چند سال پیش تحقیقی روی این دو نفر انجام شد. با این تحقیق مشخص شد که رونالدو هیچ استعداد فوتبالی نداره و فقط با تمرین و تلاش به بهترین بازیکن فوتبال تبدیل شده. حتی اون رو با مارسلو مقایسه کردن و مشخص شد که مارسلو استعداد فوتبالی بیشتر داره. ولی چون رونالدو راه موفقیت تو فوتبال رو بلد بوده و توش تلاش کرده، موفق‌تره. حالا این چه ربطی به فروش داره؟

 

فکر کنم با شنیدن داستان بالا متوجه شدین که برای موفقیت توی هر کاری تلاش لازمه و استعداد مادرزادی بدون تلاش به درد نمی‌خوره. ولی اینکه چجوری تلاش کنیم تا فروشنده موفق و پرفروشی بشیم موضوعیه که قراره راجع بهش صحبت کنیم.

 

5 راز موفقیت فروش

 

هدف داشته باشین

اگر می‌خواین که فروشنده موفقی بشین کارتون رو از آخر شروع کنین. یعنی قبل از هر کاری مشخص کنین هدف‌تون از فروش چیه؟ چقدر مشتری می‌خواین؟ چه مهارت‌هایی برای حفظ این مشتری‌ها نیازه؟ و به چند سرنخ نیاز دارین تا این تعداد مشتری داشته باشین؟ بعدش تعداد مشتریان هدف رو تو میانگین قیمت فروش ضرب کنین تا میزان درآمد قابل دسترس رو به دست بیارین. یادتون باشه راز اصلی موفقیت تو فروش داشتن هدفه. وقتی در مسیر درست تلاش کنین خیلی راحت به این هدف می‌رسین، پس ناامید نشین. به مشتری نیاز دارید؟ روی تولید سرنخ کار کنید.

 

فروش رو یک چرخه بدونین

خیلی از بزرگان دنیای فروش می‌گن که فروش هنر نیست و فناوریه، اگر فروش رو چرخه ندونین موفق نمی‌شین. اگر تازه تو شرکتی استخدام شدین لازمه بدونید که موفقیت در فروش هر بیزنسی راهش متفاوته. پس قبل از ارتباط با مشتری با مدیرتون صحبت کنین و فرایندهای شرکت رو ازش بپرسین. مثلا یک چرخه فروش ساده اینه اول مشتری رو قانع می‌کنین ازتون بخره و بعد بهش می‌فروشین. بعدش ازش می‌خواین بازخوردش رو بهتون بگه. این چرخه برای تمامی مشتریان این شرکت ثابته.

 

پیدا کردن مشتریان مناسب

یکی از اصول بازاریابی درونگرا اینه مشتریانی رو پیدا کنین که واقعا به محصول‌تون نیاز دارن. وقتی مشتری به محصول‌تون نیاز داشته باشه هم خیلی زودتر قانع می‌شه که ازتون بخره و هم احتمال خریدش بیشتره. با این کار تو وقت‌تون هم صرفه جویی می‌کنین و می‌تونین به مشتری‌های بیشتری برسین.

 

فروش تیمی

فروش هم مثل فوتباله، وقتی تیمی انجام بشه احتمال موفقیتش بیشتر میشه. وقتی فروش تیمی باشه هر کی بهترین عملکردش رو ارائه می‌ده. مثلا فرض کنین شما تو حرف زدن با مشتری و قانع کردنش به خرید خیلی حرفه‌ای هستین. یکی از همکارهاتون هم خیلی خوب سرنخ ایجاد می‌کنه و تو این زمینه از شما بهتره. وقتی اون سرنخ بسازه و شما باهاشون حرف بزنین احتمال موفقیت‌تون نسبت به حالتی که همه کارها رو خودتون انجام بدین بیشتره.

 

شناسایی نکات منفی کار

شما به عنوان یه فروشنده موفق باید بتونین مشکلات مشتریان رو شناسایی و حل کنید. دلیل خرید مشتری اینه که به چیزی نیاز داره که مشکلش رو حل کنه. باید محصول‌تون رو جوری نشون بدین که دقیقا راه حل این مشکل مشتریه. گاهی ممکنه وسط فرایند خرید مشکلی برای خریدار پیش بیاد که خرید رو متوقف بکنه. وقتی بتونین این مشکل رو شناسایی کنین، حل کردن و بازگرداندن مشتری به فرایند خرید آسون‌تره.

 

یکی از رازهای موفقیت فروش اینه که اعتماد مشتری رو جذب کنین. لازمه که مشتریان مطمئن باشین که شما اون‌ها رو درک می‌کنین و برای حل مشکل‌شون تلاش می‌کنین. وقتی که مشتری بهتون اعتماد داشته باشه و هم‌دلی‌تون رو حس کنه احتمال خریدش بیشتره. بجز اینها به صورت اخلاقی موظف هستین که به قول‌تون عمل کنین و بعد از خرید مشتریان رو تنها نذارین. این باعث می‌شه مشتریان‌تون دائمی و ماندگار بشن.

 

کلام آخر

یادتون باشه داشتن فروش موفق اتفاقی نیست، توانایی فروختن هم مادزادی نیست. برای اینکه هم خودتون و هم تیم فروشتون موفق عمل کنید، باید به طور مداوم در حال یادگیری باشید. تکنیکهایی که برای موفقیت در فروش نیاز دارید بینهایت زیاد هستن. پیشنهاد من این هست که همین امروز و از همین نکات ساده شروع کنید و سعی کنید هر روز تکنیک جدیدی رو امتحان کنید. موفقیت در فروش مثل یک قله است که با آمادگی جسمانی بالا می‌تونین بهش برسین. برای اینکه بدن‌تون رو برای صعود به این قله آماده کنین لازمه رازهای موفقیت فروش رو بدونین و بهشون عمل کنین.