8 ویژگی افراد کاریزماتیک که آنها را جذاب می کند

برخلاف تصور عموم ویژگی افراد کاریزماتیک به هیچ عنوان ذاتی نیست. این ویژگی‌ها یادگرفتنی هستن. فقط کافیه کمی تمرین داشته باشید. بیایید چند مورد رو با هم بررسی کنیم.

8 ویژگی افراد کاریزماتیک که آنها را جذاب می کند

برخلاف تصور عموم ویژگی افراد کاریزماتیک به هیچ عنوان ذاتی نیست. این ویژگی‌ها یادگرفتنی هستن. فقط کافیه کمی تمرین داشته باشید. بیایید چند مورد رو با هم بررسی کنیم.
ویژگی افراد کاریزماتیک

به نظرتون چه کسی مکاریزماتیکه؟ مثلا فردی مثل هیتلر رو میگن خیلی کاریزماتیک بوده. اصلا ویژگی افراد کاریزماتیک چیه؟ کاریزما چیه؟ توانایی فرد در متقاعد سازی، وسوسه کردن و جذب افراد دیگر به روشی خاص برای رسیدن به هدف خود رو کایریزما می‌گن. برخلاف باور خیلی که می‌گن کاریزما یک قدرت درونیه بعضی‌ها می‌گن کاریزما رو میشه پرورش داد. وقتی که با یک فرد کایزماتیک برخورد کنین خیلی راحت متوجه می‌شین.

 

ولی تشخیص اینکه چه ویژگی‌هایی او را کاریزماتیک کرده آسون نیست. نشانه‌های زیادی وجود داره که ممکنه که با ویژگی سبک کاریزماتیک اشتباه گرفته بشه. گفته‌می‌شه افراد برونگرا، پرانرژی و دوست داشتنی دیگران رو به سمت خودشون جذب می‌کنن. این خصوصیات جزو ویژگی‌های افراد کاریزماتیک هستن. ولی کاریزماتیک‌ها ویژگی‌های دیگری هم دارن که در ادامه بیشتر درباره اون صحبت می‌کنیم.

 

چجوری بفهمیم کی کاریزماتیکه؟

افراد کاریزماتیک رفتارهای گوناگونی دارن، البته خیلی از این رفتارها رو نمی‌شه اندازه گیری کرد. ولی فرد کاریزماتیک کاری می‌کنه افراد دورش راحت باشن. این راحتی رو با لحن صدا یا زبان بدنش ایجاد می‌کنه. مثلا تو یک مصاحبه رسمی لبخند می‌زنه تا بیننده باهاش راحت باشه. همینطور موقع حرف زدن بقیه سعی می‌کنه بهشون توجه کنه.

 

البته این می‌تونه یک نشانه ادب باشه؛ ولی نشانه‌ی شخصیت یک فرد کاریزماتیک هم هست. برای مثال وقتی با فردی کاریزماتیکی حرف می‌زنین به جای اینکه سرش تو گوشی باشه. به شما توجه می‌کنه تا حرف‌تون رو تموم کنین. این باعث می‌شه که شما حس کنین اون فرد باهوش هست و اعتماد به نفس بالایی داره. در ادامه ویژگی افراد کاریزماتیک رو می‌گم.

 

ویژگی افراد کاریزماتیک

از آنجایی که تو همه‌ی شغل‌ها مهارت‌های ارتباطی و فردی لازمه. همه افراد به سطحی از کاریزما نیاز دارن. شخصیت‌های کاریزماتیک طرفدار و دنبال کننده‌های زیادی برای خودشون و هدف‌شون دارن. البته کاریزماتیک بودن تا جایی خوبه. تو تاریخ شخصیت‌های کاریزماتیکی بودن که رهبر شدن. این افراد باعث جنگ یا تصویب قانونی نامناسب برای جامعه شدن تا به هدف‌شون برسن.

 

1. تاثیرگذاری یا متقاعد کردن

به نظر من این مهم‌ترین ویژگی افراد کاریزماتیکه. این افراد توانایی رهبری و شناسندن خود به اطرافیان رو دارن. تو جمع‌های مختلف اعتماد به نفس دارن و پرشور، امیدوار و سازگار هستن. روش های زیادی برای یادگیری مهارت‌های کاریزماتیک بودن وجود داره. این ویژگی تو حوزه خرید و فروش خیلی به درد می‌خوره.

 

معمولا موفق‌ترین فروشندگان یک فرد کاریزماتیک با توانایی متقاعد سازی بالا هستن. مثلا یک فرشنده کاریزماتیک می‌تونه همه‌ی مشتریان بالقوه‌ای که باهاشون در ارتباطه رو راضی کنه که ازش بخرن. من شخصا با چندین فروشنده کاریزماتیک ایرانی برخورد داشتم که نرخ تبدیل مشتری بالقوه به خریدارشون حدود 80% بوده.

 

2. خوش برخورد بودن

از دیگر ویژگی‌های افراد کاریزماتیک اینکه که خوش برخورد هستن. این افراد با همه رفتار دوستانه‌ای دارن و می‌تونن با همه گفتگویی هیجانی و جذاب داشته باشن. فرد خوش برخورد سعی می‌کنه از هرگونه اختلاف دوری کنه و تو هر شرایطی آرامشش رو حفظ کنه. این کار به فروشنده‌گان کمک می‌کنه تو برخورد با مشتریان زودتر صمیمی بشن و رابطه موثرتری داشته باشن.

 

3. مهارت شنیدن

تو این دوران دیگه کسی حوصله نداره که زیاد روی چیزی تمرکز بذاره. آدما معمولا خیلی از موضوعات رو سرسری میگرین و زود ازشون رد میشن. در چنین دورانی اگر به حرف دوست یا همکارتون با دقت گوش کنین، تاثیر مثبتی روی اون میذارید و میتونید اعتمادش رو به خودتون جلب کنین.

 

چند مهارت دیگر

  1. توانایی رهبری
  2. مثبت اندیشی
  3. همدلی
  4. تیزهوش
  5. اعتماد به نفس و کار

 

کلام آخر

عموماً تشخیص اینکه شما صادق هستید یا فریبکار برای مردم خیلی ساده است، پس سعی کنید تا جایی که ممکنه صداقت و راستی خودتون را حفظ کنید. افراد کاریزماتیک با دقت کلمات و جمله هاشون رو انتخاب می‌کنن. برای شروع کار همین ویژگی های که گفتم رو تمرین کنید تا به تدریج تبدیل به یه آدم جذاب و کاریزماتیک بشید.