چطور یک شعار تبلیغاتی جذاب بنویسیم؟ [+ شعار تبلیغاتی شرکت‌های برتر ایران و جهان]

معروف‌ترین شعار تبلیغاتی (اسلوگان) که می‌شناسید ما کدوم شرکته؟ احتمالا می‌دونید چطور این شعار تاثیرگذار رو نوشتن؟ قطعا نه! من توی این مقاله چندتا نکته‌ای که همه برندها رعایت می‌کنن تا یه شعار تبلیغاتی موثر بنویسن رو بهتون می‌گم تا بتونید اسلوگان مخصوص خودتون رو بنویسید.

چطور یک شعار تبلیغاتی جذاب بنویسیم؟ [+ شعار تبلیغاتی شرکت‌های برتر ایران و جهان]

معروف‌ترین شعار تبلیغاتی (اسلوگان) که می‌شناسید ما کدوم شرکته؟ احتمالا می‌دونید چطور این شعار تاثیرگذار رو نوشتن؟ قطعا نه! من توی این مقاله چندتا نکته‌ای که همه برندها رعایت می‌کنن تا یه شعار تبلیغاتی موثر بنویسن رو بهتون می‌گم تا بتونید اسلوگان مخصوص خودتون رو بنویسید.
شعار تبلیغاتی

شعار تبلیغاتی یا همون اسلوگان عبارت کوتاهیه که ماهیت و ماموریت شرکت یا محصول‌تون رو نشون می‌ده. این شعار هویت و ماموریت برندتون رو تو چند کلمه می‌گه. تقریبا بیشتر افرادی وقتی که در حال سفر کردن و رانندگی هستن با بیلبوردهای تبلیغاتی روبه‌رو شدن. روی این بیلبوردها شعار تبلیغاتی نوشته شده. حالا در ادامه بهتون می‌گم چجوری یک شعار تبلیغاتی خوب بنویسین و یک شعار تبلیغاتی خوب رو مثال می‌زنم.

 

اسلوگان یا شعار تبلیغاتی چیست؟

اگر یادتون باشه اول این متن هم گفتم: عبارت کوتاهیه که ماهیت و ماموریت شرکت یا محصول‌تون رو به صورت مختصر می‌گه. یک شعار باید عواطف و احساسات مخاطبین رو برانگیخته کنه.

 

یک شعار تبلیغاتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

تقریبا می‌شه گفت همه‌ی شعارهای تبلیغاتی از 5 کلمه یا کمتر تشکیل شدن. این شعار لازمه مزایا و یرتری‌های برند و محصول‌تون رو نشون بده. شاید با خودتون بگویین که این کار خیلی سخته تو چند کلمه این موارد رو بگیم. ولی نوشتن یک شعار تبلیغاتی خوب کار آسونیه و در عین حال خیلی هم کاربردیه.

 

استفاده از استعاره و تشبیه‌هایی که تو فرهنگ کشور ریشه دارن برای معنا بخشیدن به شعارها استفاده می‌شن. یه شعار تبلیغاتی خوب می‌تونه شما رو از همه رقباتون متمایز کنه. روزانه شعارهای زیادی رو می‌بینیم. سعی کنین شعار تبلیغاتی‌تون رو جوری بنویسین که با بقیه فرق داشته باشه. این شعار لازمه تو یک نگاه مشتری رو به خودش جذب کنه. هر چند تکنیک‌های جذب مشتری متنوع هستن، اما خب شعار تبلیغاتی که می‌نویسید هم مهمه!

 

چطور یک شعار تبلیغاتی به یاد ماندنی بسازیم؟

لوگو

برای اینکه شعارتون بیشترین تاثیر رو داشته باشه لازمه که اون رو با یک لوگو جذاب ترکیب کنین. یادتون باشه که لوگو همیشه حرف اول رو می‌زنه، برای همین قبل از اینکه یک شعار تبلیغاتی بنویسین به فکر لوگو باشین. لوگو و شعار تبلیغاتی مکمل هم هستن و با هم تاثیر چند برابری دارن.

 

عجله نکنین

نوشتن شعار تبلیغاتی کاری زمان بره، حتی برای حرفه‌ای‌ها، پس عجله نکنین.

 

ساده بودن

«بهترین ابزار در صنعت ریخته گری فولاد از سال 1359» این یک شعار تبلیغاتی شکست خورده توی چند سال گذشته است. چون این شعار خیلی تخصصی بود کمتر کسی این عدد رو یادش می‌مونه. یادتون باشه شعار تبلیغاتی باید ساده و مختصر باشه.

 

یک ایده تو چند کلمه

تا جایی که ممکنه از کلمات کمتری استفاده کنین و سعی کنین یک ایده رو توش به کار ببرین. همچنین از کلمات تخصصی و گیج کننده که ممکنه مخاطب فراموش کنه استفاده نکنین.

 

چند مثال‌ از شعارهای تبلیغاتی محبوب

توی این بخش موفق‌ترین شعارهای تبلیغاتی رو گفتم؛ منظورم شعار تبلیغاتی انگلیسی با ترجمه اونهاست که ذهن شما رو با دنیای اسلوگان‌ها آشنا می‌کنه.

 

مثال‌هایی از شعارهای تبلیغاتی معروف خارجی

 • من عاشقش هستم. (I’m Lovin’ It) (مک دونالد)
 • به روش خودت انجامش بده. (Have It Your Way) (برگر کینگ)
 • چون تو ارزشش را داری. (Because You’re Worth It) (لورآل)
 • غذای خوب، زندگی خوب. (Good Food, Good Life) (نستله)
 • متفاوت فکر کن. (Think Different) (اپل)
 • احساس را مزه کن. (Taste the Feeling) (کوکاکولا)

 

مثال‌هایی از شعارهای تبلیغاتی معروف ایرانی

نوبتی هم باشه، نوبت شعارهای تبلیغاتی معروف ایرانیه که بارها روی بیلبوردها یا تبلیغات تلویزیونی با اونها روبرو شدید که اتفاقا خیلی هم موثر بودن.

 • دوست تو و من (میهن)
 • به ما دلگرم باشید. (ایران رادیاتور)
 • هیچ‌کس تنها نیست. (همراه اول)
 • طعم خوش لحظه‎‌ها (چی توز)
 • به شیرینی یک لبخند. (فرمند)
 • سن ایچ و دیگر هیچ. (سن‌ایچ)
 • بر قله زیبایی‌ها (هیمالیا)

 

کلام آخر

دیدیم که شعارهای تبلیغاتی کوتاه اما اثرگذار زیادی توی دنیای تجارت هست. می‌خواین که مشتری جذب کنین و بیزنس‌تون رو بترکونین؟ خب این رو همه که می‌خوان. برای رسیدن به این هدف لازمه یک شعار تبلیغاتی توپ داشته باشین. شعار تبلغاتی عبارتی کوتاهه که تو چند ثانیه مشتری رو به خودش جذب می‌کنه و شما رو تو ذهنش موندگار می‌کنه. اسلوگان‌ها یه بخش مهم توی برندینگ هستن. اگه برندتون سر زبان بیوفته، انواع تبلیغات رو اجرا کنید و شعار تبلیغاتی‌تون رو وایرال کنید. امروز هر چی لازم بود که درباره شعار تبلیغاتی بدونین رو بهتون گفتم. همین الان ماموریت بیزینستون رو روی یه تیکه کاغذ بنویسید و انقدر اون رو اصلاح کنید تا توی 5 کلمه جا بشه.