چرا CloudBase بودنِ نرم‌افزار CRM مزیت محسوب می‌شود؟

sketchy-clouds_23-2147512030

 

کلمه‌ی « ابری» (Cloud)، به من این حس را می‌دهد که محصولی مطمئن‌تر خواهم داشت؛ محصولی مثل تلگرام.

 

سمیرا همتی- پشت میز شرکت نشسته‌اید. کامپیوترتان را نگاه می‌کنید و گزارش‌های CRM را می‌خوانید. رضایت مشتریان نسبت به هفته‌ی پیش کمی افزایش داشته است. بهتر است ناراضی‌ها را پیدا کنیم و برای تماس با آن‌ها برنامه بریزیم. نیمی از ناراضی‌ها لیست می‌شوند و زمان‌ تماس‌شان تعیین می‌شود. ناگهان، برق می‌رود.

فایل سیو شده بود؟ یعنی تمام کارهای انجام شده از بین رفت؟ باید منتظر بمانیم تا برق بیاید؟ یعنی چه می‌شود؟

اتفاق خاصی نیافتاده است. گوشی موبایل‌تان را از جیب‌تان بیرون میاورید و ادامه‌ی کار را انجام می‌دهید؛ درست مثل زمانی که در حال استفاده از تلگرام هستید.

هیچکدام از ما زمانی که با تلگرام چت می‌کنیم، نگران سیو نشدن چت‌مان نیستیم. نگران قطعی برق‌مان هم نیستیم. نگران جا به جایی هم نیستیم؛ هرجایی می‌توانیم استفاده‌اش کنیم. فرقی نمی‌کند که موبایل دست‌مان باشد، پشت لپتاپ شخصی‌مان نشسته باشیم یا پشت کامپیوتر شرکت؛ کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشیم تا بتوانیم با تلگرام چت کنیم. این خاصیت تلگرام را «ابری بودن» (CloudBase) می‌گوییم. اجازه دهید بیشتر توضیح دهیم.

زمانی که از نرم‌افزاری مثل Word استفاده می‌کنید، خط به خط متن‌تان در حافظه‌ی RAM ذخیره می‌شود. خاصیت حافظه‌ی RAM این است که با قطع برق، پاک می‌شود. بنابراین هرچند وقت یک‌بار نرم‌افزار Word، خطوط تایپ شده را روی هارددیسک سیستم ذخیره می‌کند. ممکن است خودتان هم فایل‌تان را سیو کنید؛ کاری که دقیقا ذخیره کردن خط‌های تایپ شده روی هارددیسک است.

قاعدتا، اگر بخواهید به این خط‌ها دسترسی داشته باشید، باید به هارددیسک هم دسترسی داشته باشید. به عبارت دیگر باید برق باشد، هاردتان سالم باشد و داخلِ سیستمی باشد که در حال استفاده از آن هستید. نمی‌توانید فایلی را در خانه ذخیره کنید و در شهری دیگر، بازبینی‌اش کنید؛ حتی اگر نیاز فوری به بازبینی‌اش وجود داشته باشد. ممکن است به مسافرت بروید و بخواهید فایلی که دیشب آماده کرده بودید، برای مشتری بفرستید. ولی چون هارددیسک پیش‌تان نیست (داخل کامپیوتر خانه است)، مجبور می‌شوید که تا بازگشت به خانه صبر کنید. برای رفع این مشکل، سیستم‌های ابری یا «کلودبیس» به وجود آمده‌اند.

tablet-and-mobile-phone_23-2147510882

 

فرق سیستم کلودبیس این است که اطلاعات را به جای ذخیره روی هارددیسک، در فضایی امن (فضایی که تنها با یوزرنیم و پسورد باز می‌شود)، بر بستر اینترنت ذخیره می‌کند. با این حساب می‌توانید اطلاعات‌تان را از هرجایی که اینترنت داشته باشید، به دست آورید. 

سیستم‌های کلودبیس نیازی به نرم‌افزار ندارند؛ مثل «جیمیل» (Gmail) و «گوگل درایو» (Google Drive). کافی است سایت‌شان را باز کنید، یوزرنیم و پسورد را وارد کنید و از سیستم استفاده کنید.

به نظر من، یکی از مهمترین ویژگی‌های نرم‌افزارِCRM خوب، کلودبیس بودنش است. خودمانیم؛ رصد کردن لحظه به لحظه‌ی کسب و کارمان گاهی نیاز است و در اکثر مواقع، شیرین.

 

چرا CloudBase بودنِ نرم‌افزار CRM مزیت محسوب می‌شود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *